netris NETRIS

Bezpieczne transakcje mieszkaniowe

image

kabina prysznicowa z sauną

Kupowanie nowego mieszkania to nie lada wyzwanie i choć może się wydawać, że zasady są dokładnie takie same jak w przypadku umów kupna-sprzedaży mieszkań pochodzących z rynku wtórnego, potencjalni nabywcy zmuszeni są do brania pod uwagę większej ilości skomplikowanych czynników. Nabywając więc (jakikolwiek) lokal własnościowy, powinniśmy oczekiwać od sprzedającego dostarczenia nam pełnej dokumentacji mieszkaniowej, pozwalającej nam na ustrzeżenie się nieuczciwych działań i ukrytych wad prawnych i technicznych. Inwestowanie w nieruchomości może pociągać za sobą bardzo poważne konsekwencje – nie tylko finansowe, ale i prawne – konieczne jest więc zadbanie o własne interesy i skrupulatne weryfikowanie wszystkich danych.

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony, co w przypadku kupna mieszkania może mieć ogromne znaczenie. O co więc powinniśmy poprosić przed przystąpieniem do podpisania jakiejkolwiek umowy? Przede wszystkim o odpis z księgi wieczystej oraz zaświadczenie z wydziału ewidencji o osobach, które są zameldowane w naszym mieszkaniu.

Sprzedający powinien też dysponować zaświadczeniem, że nie zalega z opłatami, a także dowodami opłat, takich jak chociażby podatek od nieruchomości, opłata roczna za użytkowanie wieczyste oraz wysokość opłat za wodę i gaz. Ze względu na to, że czasami kupowane mieszkanie pochodzi ze spadku, urząd skarbowy powinien wydać dokument mówiący, że spadkobierca uregulował różnicę podatkową.

drzwi wnękowe prysznicowe

Dokumenty urzędowe dla kupowanych nieruchomości