netris NETRIS

Rynek wtórny vs rynek pierwotny

image

Mieszkania z rynku wtórnego sprzedają się bardzo dobrze, na co wpływ z całą pewnością ma ich cena oraz to, że – w większości przypadków – są w pełni gotowe do zamieszkania. Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, niezbędne jest jednak zwrócenie uwagi na niektóre aspekty umowy, pamiętając przede wszystkim o tym, że sprzedający powinien wymeldować z nieruchomości wszystkich potencjalnych lokatorów i wręczył nam klucze (pasujące do zamka!) w obecności notariusza.

Konieczne jest także upewnienie się, że nabywane przez nas mieszkanie jest własnością jednego z małżonków lub majątkiem wspólnym, co jest istotne dlatego, że w jednym przypadku do aktu sprzedaży małżonkowie muszą się stawić wspólnie, a w drugim przedstawić oświadczenie, w którym współmałżonek nie rości sobie jakichkolwiek praw do oferowanego mieszkania. Warto zastrzec w umowie, że część kwoty zostanie przelana na konto sprzedającego dopiero w chwili, kiedy mieszkanie zostanie pozostawione w umówionym stanie, czyli na przykład będzie zupełnie puste lub pozbawione dotychczasowych lokatorów. Warto sprawdzać wszystkie aspekty mieszkania, żądając od sprzedającego oświadczenia o braku wad prawnych i technicznych lokalu.

Rozsądniej też płacić za mieszkanie za pośrednictwem internetowych przelewów, ponieważ poruszanie się po mieście z ogromną kwotą pieniędzy nie należy do najbezpieczniejszych.

białe listwy przypodłogowe

Sprzedaż mieszkań z rynku wtórnego